Rubriky
18/2020

Zkoušel jste to vypnout a zapnout?

Jak nadpis napovídá, dnes jsme zavítali na oddělení IT, neboli počítačové podpory. „Tu slavnou ajťáckou otázku z nadpisu však skoro nepoužívám“, říká s úsměvem Aleš Syrovec a zve nás do říše sítí, serverů, aplikací a vzdálených připojení.

8:30 Kontrola e-mailů a požadavků na HelpDesku

Aleši, jaké byly Vaše začátky v Kiekertu?
Do naší firmy jsem nastoupil v listopadu 2015, takže letos zdárně zakončuji svou první pětiletku. Jak by řekl klasik: „Chtěl jsem být ajťák, vyučil jsem se jako ajťák, nastoupil jsem jako ajťák a doteď jsem ajťák“ (smích). Po celou dobu mého působení zde pracuji na pozici IT specialisty. 

Co tato pozice obnáší?
Náplň práce našeho IT oddělení se dá rozdělit na dvě oblasti – aplikační, což je správa systémů jako SAP, EDI či SharePoint, a systémovou, která se stará o počítače, notebooky, tiskárny, síťovou infrastrukturu či servery. Já patřím do té druhé. Vedle uvedeného výčtu pak do mé práce spadají také některé dlouhodobé projekty.

11:00 Nastavování digitálních pracovních postupů na lince BMW CPA

Můžete nám je v krátkosti představit? 
Rád, jsou to moc zajímavé záležitosti a myslím, že každý z nich by si zasloužil vlastní článek (následuje spiklenecké mrknutí na redaktora). Jedním z nich je například projekt modernizace docházkového a přístupového systému, což navazuje na nové zaměstnanecké karty, které čtenáři dostali minulý měsíc. Druhým projektem je zavedení tzv. KAC systému, což by měla být skvělá věc pro naši výrobu. Jedná se o modernizaci komunikace na výrobních linkách, a to jak z hlediska pracovních postupů, kde papírové návody nahradí monitory, tak i při hlášení závad či objednávání materiálu. V neposlední řadě se také setkávám se zajímavými moderními řešeními, jako je například rozšířená realita pro naše ME oddělení. Jedná se o aplikaci v mobilním telefonu nebo na počítači, která může posloužit například v situaci, kdy je technik u porouchaného stroje a potřebuje na dálku poradit od zkušenějšího kolegy. Stroj může technik na místě snímat pomocí fotoaparátu v telefonu a vzdálený poradce mu přímo na display v jeho mobilu online označí, se kterými částmi rozbitého zařízení pracovat. 

„Každý týden zálohujeme 15 terabajtů dat, což je zhruba kapacita tří tisíc dévédéček.“

Jak vypadá Váš pracovní den?
Ráno začíná standardní administrativou, to znamená kontrolou emailů, telefonních vzkazů a požadavků zadaných přes HelpDesk. Dále je již každý den jiný a hodně se vyvíjí dle toho, co ve zmíněných zprávách najdu (smích). Obecně lze ale říci, že 50 % mého času je řešení operativních záležitostí a druhých 50 % práce na dlouhodobých projektech. Prioritou je však vždy zajištění plynulé výroby.

Co Vás na práci baví a bez čeho byste se klidně obešel?
Pracovat ve velké mezinárodní firmě na IT má samozřejmě pro počítačového nadšence mnoho výhod – přístup k novým technologiím či ke zkušenostem zahraničních kolegů. Štěstí mám také na skvělý pracovní tým. A co mě moc netěší? Občas jsou to nesystémové požadavky zaměstnanců ohledně oprávnění či instalací neověřeného softwaru. V dnešním světě jsou zkrátka data hlavním bohatstvím firmy, a tak se k jejich ochraně musí také přistupovat.

16:00 Zapojení nových datových zásuvek v serverovně

Podělíte se s námi o nějakou zajímavost ze své profese, o které třeba ostatní zaměstnanci nemají ani tušení?
Jsme jedna z největších firem v regionu a tomu také odpovídá počítačové vybavení. Takže v krátkosti: v naší firmě obhospodařujeme 708 počítačů a notebooků, na kterých pracuje 770 uživatelů. Počítačová síť běží na téměř 100 serverech, z nichž je větší polovina virtuálních. Síťová infrastruktura čítá více jak 70 switchů, mezi kterými vede dohromady 8,5 km „internetových“ metalických kabelů. Velmi zajímavý je také rozsah zálohování – každý týden ukládáme na magnetické pásky 15 terabajtů, což je zhruba stejný objem dat, jaký se vejde na tři tisíce disků DVD. Všechny tyto informace zůstávají bezpečně uloženy na věky věků. To není varování, jen informace (smích).

Jak po náročném pracovním dni regenerujete?
Počítače nemám spojené jen s prací, rád u nich i relaxuji. Jsem fanoušek počítačových her a svého času jsem například Counter Strike hrál i profesionálně. Baví mě i kytara, a tak občas na koncertě doprovodím kapelu svého bratra BoneSaver.