Jirko, jak jste se vlastně k dronům dostal?
Už jako dítě jsem rád fotil a natáčel. Dokonce jsem měl doma v koupelně i vlastní fotokomoru, ale to už řekne něco asi jen pamětníkům (smích). Pak jsem prošel klasickým procesem kinofilm – diapozitivy – digitální zrcadlovka, až jsem skončil jako většina u focení na mobil, jehož kvality se v současnosti digitálům směle vyrovnají. Zároveň jsem měl rád vše spojené s létáním: rakety, letadla, rádiově ovládané modely a podobně. Když pak na začátku covidu a lockdownů přibylo trochu času, rozhodl jsem se rozšířit trochu obzory a pořídil si první dron. Nadchnul mě, a tak mám již druhý – větší a výkonnější model.
Co musí majitel dronu umět?
Dříve to bylo jen o nadšení, ale od roku 2021 začala platit nová legislativa a s ní i povinnosti. Pokud si zakoupíte dron, před prvním vzlétnutím jej musíte zaregistrovat a sám si udělat pilotní průkaz. Ten se dělá online a náročností je podobný jako zkoušky na řidičský průkaz. Uživatel se zde naučí základní pravidla: pilot musí mít pořád visuální kontakt s dronem, nesmí se létat nad zastavěnými plochami a silnicemi, musí se dodržovat ochrana soukromí, tedy žádné rozpoznatelné tváře, zákaz létaní blízko citlivých objektů jako jsou letiště či kasárna a podobně. V podstatě je možno dron bez povolení úřadů používat jen ve volné přírodě nebo na vlastním pozemku, a to maximálně do výšky 120 metrů nad terénem.
Je fotografování a natáčení s dronem složité?
Není, naopak. Před lety musel pilot dronu umět spoustu věcí, jako letové frekvence, rádiová pásma, termiku vzduchu, fyziku a podobně. Nyní je vše tak uživatelsky zjednodušené, že na to stačí „pár kliknutí na mobilu“. Například můj aktuální dron DJI Air 2S funguje tak, že se k vysílačce připevní a propojí mobilní telefon. Ovladač se spáruje s dronem a já na svém mobilu vidím okamžitě záběry z jeho integrované kamery. Mobilní aplikace jsou již navíc tak propracované, že už mají přednastavené různé video režimy, jako kroužení okolo daného bodu nebo sledování určitého pohyblivého objektu, natáčení je tedy uživatelsky velmi příjemné. Drony v sobě mají také GPS navigaci, takže kdyby vám docházela baterka, z posledních sil se vrátí na startovní bod a tam se vám snese k nohám. Takže vaší největší starostí je jen najít ten nejlepší záběr (smích).
Pro lepší ilustraci toho, co dron umí, jsme s Jirkou natočili video našeho přeloučského závodu.