Rubriky
27/2022

Ukazatel, který vládne všemu

Parametr OEE, neboli Overall equipment effectiveness, se v Kiekertu skloňuje celkem často a jeho aktuální výši můžete denně sledovat i na obrazovkách po celé firmě. Co vlastně znamená, a proč je pro řízení firmy tak důležitý, nám dnes vysvětlí Petr Kuchyňa, generální ředitel.

Petře, co ukazatel OEE říká? 
Říká nám to, jak dobře dokážeme využívat zdroje, které máme k dispozici. To znamená, jestli stroje fungují bez poruch, jestli je design výrobku navržený pro bezproblémovou montáž, jestli naši dodavatelé dodávají v požadované kvalitě, jestli nemusíme někde čekat na materiál, jestli se nám daří dobře zaučovat personál výrobních linek, jestli dobře dokážeme připravit výrobní plán. To vše a mnoho dalšího je zapotřebí k tomu, abychom vyráběli efektivně. A jak vidíte, nezáleží pouze na divizi výroby, ale každé oddělení má svůj podíl na celkovém výsledku.  

Jak celkovou efektivnost měříme v Kiekertu? 
OEE se u nás skládá ze tří parametrů: z produktivity, efektivity a množství neshodné výroby. Produktivita nám říká, jestli výroba jede v plánovaném taktu linky. Efektivita ukazuje, jaký je podíl času potřebného k vlastní výrobě a neefektivního času jako jsou technické prostoje, čas potřebný na změnu výroby, manipulace s materiálem apod.  Množství neshodné výroby, jehož cíl je v řádech promile z celkového vyrobeného množství, nám ukazuje, jaká je kvalita dílů od dodavatelů, i jak dobře máme navržený náš výrobní proces. 

Jaký je cíl OEE v letošním roce?
Při vyjednávání o kolektivní smlouvě jsme se domluvili na snížení cíle OEE o celé jedno procento na 82,7%. Není to z toho důvodu, že bychom chtěli vyrábět méně efektivně, ale právě naopak. V posledních letech výrazně měníme naše výrobní linky, a tomu musíme přizpůsobit také náš cíl, aby pořád zůstával reálným. Od začátku projektu automatizace se nám přes veškerá omezení způsobená covidem a nedostatkem téměř všech komponentů povedlo instalovat 58 nových robotických stanic a dalších 16 jich je objednáno. V některých případech, jako je například robotická montáž šneků na elektromotor, jeden automatický stroj nahradí až 5 manuálních pracovišť vyrábějících ve 3 směnách. Každá taková stanice znamená úsporu na produktivním čase a tím i zlevnění naší výroby. Při našem způsobu výpočtu však dochází při snížení produktivního času automaticky k horším výsledkům ukazatele efektivity. Proto byl cíl OEE pro letošní rok upraven.